Haber

BM Komiseri Türk, uluslararası topluma Haiti’ye müdahale çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, uluslararası toplumu Haiti’ye müdahale etmeye çağırdı.

Bölge basınında yer alan haberlere göre Türk, 3 günlük Haiti ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Belirli tarihler içinde ülkeye özel destek gücünün konuşlandırılması acilen değerlendirilmelidir.” açıklamasını yaptı.

Adanın suç çeteleri tarafından terörize edildiğini vurgulayan Türk, devletin buna engel olamayacağını söyledi.

Haiti’de asayişin önemli ölçüde bozulduğuna işaret eden Türk, “Kabus olarak nitelendirilebilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Türk, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te yaptığı açıklamada, “en fakir ve en ürkütücü” dünya görüşüyle ​​karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. “Sağlığa, yakıta erişimleri yok ve çocukların okula gitmeleri engelleniyor.” terimleri kullandı.

500’den fazla kişi öldü

Ülkede silahlı grupların çatışması nedeniyle Nisan 2022’den bu yana 500’den fazla kişi hayatını kaybetti, 3 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haiti’de sosyal huzursuzluk; Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de öldürülmesi, aynı yılın Ağustos ayında meydana gelen ve 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yıkımına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera olayları, adam kaçırma ve artan şiddet olayları ile son buldu. binlerce evden yıllarda önemli ölçüde derinleşmiştir.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronikleşen çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına neden oldu.

koskajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu