Ekonomi

Biden’ın ekonomi danışmanı, Fed Başkan Yardımcısı Brainard’ı seçti

Son iki yıldır ekonomi politikaları konusunda Biden’a yardımcı olan Brian Deese’in Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Kurulu’ndan ayrılmasının ardından bu göreve getirilecek isim belli oldu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, şu anda Fed Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Lael Brainard’ın Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü olarak görev yapacağı bildirildi.

Bu, Brainard’ı Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü olarak atanan ikinci kadın yapıyor.

Açıklamada, Biden’ın Ekonomi Danışma Kurulu Başkanlığı’na Jared Bernstein’ı da aday göstereceği kaydedildi.

Açıklamada, Ulusal Ekonomi Konseyi Başkan Yardımcısı Bharat Ramamurti’nin Stratejik Ekonomik Bağlantı Danışmanı olarak atandığı, yerine ise Ekonomik Danışmanlar Kurulu Üyesi Heather Boushey’in atandığı belirtildi. ABD’deki yatırımları teşvik etmeye yönelik bir sistem olan “Invest in America”da Baş Ekonomist. rapor edilecektir.

Açıklamada, ABD Çalışma Bakanlığı’nda Baş Ekonomist olan Joelle Gamble’ın Ulusal Ekonomik Konsey Direktör Yardımcılığına da atandığı belirtildi.

Brainard’ı “ülkenin önde gelen makroekonomistlerinden biri” olarak tanımladı

Biden, söz konusu atamalara ilişkin yaptığı açıklamada, Ulusal Ekonomi Kurulu Başkanlığı’na atanan Lael Brainard’ın ülkenin önde gelen makroekonomistlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Brainard’ın daha önce ABD Hazine Bakanlığı ve Fed gibi kurumlarda görev yaptığına işaret eden Biden, Brainard’ın ekonomik kurumlarda görev yapmış sağlam bir insan olduğunu ve ekonominin insanları nasıl etkilediğini anladığını ifade etti.

Biden, ekonomik stratejinin son 2 yılda Amerikan halkı için “tarihi sonuçlar” ürettiğini belirterek, “Tarihi ekonomik toparlanmamızdan istikrarlı büyümeye geçişi yönetirken bu ekip bu stratejiyi uygulamada kararlı olacaktır.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu